2014 Intel NWSE High School results

These awards were presented April 4, 2014 at Portland State University. Congratulations to Best of Fair winners Harsha Uppili, Alexandra Ulmer and Sarayu Caulfield.

Lewis & Clark College will acknowledge outstanding performances at the Intel Northwest Science Expo with scholarship offers to first place category finalists. The first place winners in each category at the fair will be offered at minimum a Faculty Scholarship, which is valued at $13,000 for the 2014-15 academic year, and is renewable each year based on continued academic excellence.  In order to be awarded the scholarship, students must be accepted through our regular admissions process and enroll at the college immediately following high school graduation.  Students may qualify for a larger academic merit based scholarship upon admission to the college; if that is the case, the larger scholarship will replace the Faculty Scholarship.

 

    Best of Fair, Scholarships, and Special Awards

Award   Award Sponsor Title Student List  Organization Adult Sponsor Exhibit number
Best of
  Fair-Life 
Students of Dr.
  Bill Lamb 
Capacity
  Limits of Working Memory: The Impact of Multitasking on Cognitive Control and
  Emotion Recognition in the Adolescent Mind 
Alexandra
  Ulmer, Sarayu Caulfield
Oregon Episcopal
  School  
Peter
  Langley 
HS-BE-0009 
Best of Fair-Physical  Students
  of Dr. Bill Lamb 
The
  Fabrication and Characterization of Short and Long Term Memory Proton Induced
  Thin Film Synaptic Transistors 
Harsha
  Uppili
Oregon
  Episcopal School  
Peter
  Langley 
HS-EM-0022 
ISEF Finalist  Northwest
  Science Expo System 
A
  New Methodology for Laser Reduced Graphene as a Catalyst on the Counter
  Electrode of Dye Sensitized Solar Cells 
Meredith
  Loy
Oregon
  Episcopal School  
Peter
  Langley 
HS-EM-0055 
ISEF Finalist  Northwest
  Science Expo System 
Alzheimer's
  Disease Distribution in the Northwest in Relation to Microclimates 
Talia
  Lichtenberg
West
  Linn High School  
Jeff
  Bilyeu 
HS-ME-0022 
ISEF Finalist  Northwest
  Science Expo System 
Novel
  Synthesis of Antimony and Lithium Doped Tin Dioxide Membranes for Gas
  Sensors 
Nikhil
  Murthy
Catlin
  Gabel School  
Veronica
  Ledoux 
HS-CH-0039 
ISEF Finalist  Northwest
  Science Expo System 
The
  Efficiency of Ferromagnetic Nanoparticles and Chlorella Algae in the
  Remediation of Oil Spills 
Sahil
  Veeramoney
Oregon
  Episcopal School  
Catherine
  Molloseau 
HS-VM-0004 
ISEF Finalist  Northwest
  Science Expo System 
Generalized
  Decision Functions for Synthesis of multi-level Logic Circuits Realized by
  Memristor Imply Gates 
Anika
  Raghuvanshi
Jesuit
  High School  
Jennie
  Cournia 
HS-EE-0042 
ISEF Finalist  Northwest
  Science Expo System 
Investigation
  and Multi-Compound Inhibition of AHL Quorum Sensing in Pseudomonas putida and
  its role in Biofilm Development in vitro 
Nick
  Miller
West
  Linn High School  
Gabe
  Nagler 
HS-MI-0031 
OSU College of Engineering Scholarship  Oregon
  State University 
From
  A to B 
Ben
  Pikus
The
  School of Science and Technology  
Joel
  Laney 
HS-ET-0010 
OSU College of Engineering Scholarship  Oregon
  State University 
Novel
  Design of Next-Generation Multijunction Quantum Dot Solar Panels Using Monte
  Carlo-Based Modeling 
Valerie
  Ding
Catlin
  Gabel School  
Veronica
  Ledoux 
HS-PH-0006 
OSU General Scholarship  Oregon
  State University 
The
  Effect of Anthocyanin Dye Concentration on the Conductivity of
  Nano-crystalline Solar Cells 
Austin
  Miller, John Hodson
Wilsonville
  High School  
Jay
  Schauer 
HS-CH-0055 
OSU General Scholarship  Oregon
  State University 
The
  emergence of conifers from uncontrolled nitrogen fixing shrubs 
Jane
  Yeoman
Tillamook
  High School  
Clair
  Thomas 
HS-PL-0011 
PSU Maseeh College of Engineering and Computer Science Computer
  Sciences Scholarship 
PSU
  College of Engineering and Computer Science 
A
  Novel Human Machine Interface Using 3D Vision and Kalman Filter
  Optimization 
Alan
  Cheng
Southridge
  High School  
David
  Holz 
HS-CO-0023 
University of Oregon Scholarships  University
  of Oregon 
Assessing
  the Variability of the Delta Scuti, Radially Pulsating Star V829 Aquila
  through Fourier Analysis 
Evan
  Lavery, Grant Kresge
Oregon
  Episcopal School  
Bevin
  Daglen 
HS-PH-0004 
University of Oregon Scholarships  University
  of Oregon 
Investigation
  and Multi-Compound Inhibition of AHL Quorum Sensing in Pseudomonas putida and
  its role in Biofilm Development in vitro 
Nick
  Miller
West
  Linn High School  
Gabe
  Nagler 
HS-MI-0031 
University of Portland Scholarships  University
  of Portland 
Alzheimer's
  Disease Distribution in the Northwest in Relation to Microclimates 
Talia
  Lichtenberg
West
  Linn High School  
Jeff
  Bilyeu 
HS-ME-0022 
University of Portland Scholarships  University
  of Portland 
Investigation
  and Multi-Compound Inhibition of AHL Quorum Sensing in Pseudomonas putida and
  its role in Biofilm Development in vitro 
Nick
  Miller
West
  Linn High School  
Gabe
  Nagler 
HS-MI-0031 
Award for Excellence in Scientific Research in Environmental
  Health 
Oregon
  Environmental Health Association 
Simulating
  Ocean Acidification and Climate Change: The Potential Effects on the Quorum
  Sensing of the Bioluminescence and Growth of the 
Dylan
  Martins
West
  Linn High School  
Gabe
  Nagler 
HS-MI-0038 
IEEE Special Awards  IEEE
  Oregon 
The
  Fabrication and Characterization of Short and Long Term Memory Proton Induced
  Thin Film Synaptic Transistors 
Harsha
  Uppili
Oregon
  Episcopal School  
Peter
  Langley 
HS-EM-0022 
IEEE Special Awards  IEEE
  Oregon 
Creating
  electricity through the use of natural drafts produced by hot water 
Grace
  Ray
Gresham
  High School  
Stephen
  Scannell 
HS-ET-0035 
IEEE Special Awards  IEEE
  Oregon 
From
  A to B 
Ben
  Pikus
The
  School of Science and Technology  
Joel
  Laney 
HS-ET-0010 
IEEE Special Awards  IEEE
  Oregon 
From
  Waste to Electricity and Hydrogen Gas: A Novel Power Management Device for
  Microbial Fuel Cell-Microbial Electrolysis Cell Coupled Systems 
Ajay
  Krishnan
Oregon
  Episcopal School  
Catherine
  Molloseau 
HS-ET-0019 
IEEE Special Awards  IEEE
  Oregon 
Development
  and Examination of a Simulated, Electromagnetically Powered, Ferromagnetic
  Fluid Artificial Heart Pump 
Calvin
  Seneker, Alex Finley
Oregon
  Episcopal School  
Catherine
  Molloseau 
HS-EE-0041 
IEEE Special Awards  IEEE
  Oregon 
An
  Iterative Model for Developing Network-On-Chip (NoC) Architectures 
Anusha
  Pai
Westview
  High School  
Debbie
  Cooper 
HS-CO-0011 
IEEE Special Awards  IEEE
  Oregon 
Generalized
  Decision Functions for Synthesis of multi-level Logic Circuits Realized by
  Memristor Imply Gates 
Anika
  Raghuvanshi
Jesuit
  High School  
Jennie
  Cournia 
HS-EE-0042 
Intel Excellence in Computer Science  Intel
  Corporation 
Novel
  Algorithms for Digital System Synthesis using Innovative Low-Power Memristor
  Technology 
Vikul
  Gupta
Oregon
  Episcopal School  
Bevin
  Daglen 
HS-CO-0001 
Mu Alpha Theta Award  Mu
  Alpha Theta 
Infima
  for Hamming Weights of Matrices with Null Symmetric Sums over General
  Fields 
Ashwin
  Sah
Jesuit
  High School  
Jennie
  Cournia 
HS-MA-0015 
Naval Excellence in Science and Engineering Award  Office
  of Naval Research, US Navy and Marine Corps 
The
  Fabrication and Characterization of Short and Long Term Memory Proton Induced
  Thin Film Synaptic Transistors 
Harsha
  Uppili
Oregon
  Episcopal School  
Peter
  Langley 
HS-EM-0022 
Naval Excellence in Science and Engineering Award  Office
  of Naval Research, US Navy and Marine Corps 
Stratospheric
  Electromagnetic Space Launch System 
Anton
  Anikin
West
  Linn High School  
Julie
  McDevitt 
HS-ET-0027 
Naval Excellence in Science and Engineering Award  Office
  of Naval Research, US Navy and Marine Corps 
From
  Waste to Electricity and Hydrogen Gas: A Novel Power Management Device for
  Microbial Fuel Cell-Microbial Electrolysis Cell Coupled Systems 
Ajay
  Krishnan
Oregon
  Episcopal School  
Catherine
  Molloseau 
HS-ET-0019 
Naval Excellence in Science and Engineering Award  Office
  of Naval Research, US Navy and Marine Corps 
Synthesis
  of a novel hybrid nanomaterial for application as a bimodal contrast agent in
  medical imaging 
Anirudh
  Jain
Catlin
  Gabel School  
Ashu
  Jain 
HS-CH-0052 
Naval Excellence in Science and Engineering Award  Office
  of Naval Research, US Navy and Marine Corps 
Investigation
  and Multi-Compound Inhibition of AHL Quorum Sensing in Pseudomonas putida and
  its role in Biofilm Development in vitro 
Nick
  Miller
West
  Linn High School  
Gabe
  Nagler 
HS-MI-0031 
Outstanding Applied or Practical Chemistry Project by a Junior
  or Senior 
Portland
  Industrial Chemists' Association/American Chemical Society 
Novel
  Design of Next-Generation Multijunction Quantum Dot Solar Panels Using Monte
  Carlo-Based Modeling 
Valerie
  Ding
Catlin
  Gabel School  
Veronica
  Ledoux 
HS-PH-0006 
Outstanding Aquatic Related Environmental Science Project  Lake
  Oswego Corporation 
Predicting,
  Modeling, and Monitoring Harmful Algal Blooms in Shallow Urban Lakes 
Aneesh
  Mysore
Westview
  High School  
Debbie
  Cooper 
HS-VA-0031 
Outstanding Chemistry Project  American
  Chemical Society, Portland Section 
Novel
  Synthesis of Antimony and Lithium Doped Tin Dioxide Membranes for Gas
  Sensors 
Nikhil
  Murthy
Catlin
  Gabel School  
Veronica
  Ledoux 
HS-CH-0039 
Outstanding Chemistry Related Project  Iota
  Sigma Pi 
Novel
  Design of Next-Generation Multijunction Quantum Dot Solar Panels Using Monte
  Carlo-Based Modeling 
Valerie
  Ding
Catlin
  Gabel School  
Veronica
  Ledoux 
HS-PH-0006 
Outstanding Geoscience Project  Association
  Of Women Geoscientists 
Novel
  Design of Next-Generation Multijunction Quantum Dot Solar Panels Using Monte
  Carlo-Based Modeling 
Valerie
  Ding
Catlin
  Gabel School  
Veronica
  Ledoux 
HS-PH-0006 
Outstanding Natural Resources Science Project  Pacific
  NW Research Station, USDA Forest Service 
The
  emergence of conifers from uncontrolled nitrogen fixing shrubs 
Jane
  Yeoman
Tillamook
  High School  
Clair
  Thomas 
HS-PL-0011 
Outstanding Project by an 11th Grade Student  Yale
  University Science and Engineering Association 
Generalized
  Decision Functions for Synthesis of multi-level Logic Circuits Realized by
  Memristor Imply Gates 
Anika
  Raghuvanshi
Jesuit
  High School  
Jennie
  Cournia 
HS-EE-0042 
Outstanding Project in an Atmospheric Science Exhibit  American
  Meteorological Society 
The
  effect of motor vehicle emissions in school parking lots on air quality 
Megan
  Luby, Nick George
Wilsonville
  High School  
Jay
  Schauer 
HS-VA-0032 
Outstanding Project in In Vitro Biology  Society
  for in Vitro Biology 
The
  Effects of Silver Versus Penicillin on Staphylococcus epidermidis 
Vanessa
  Le
Oregon
  Episcopal School  
Catherine
  Molloseau 
HS-MI-0012 
Outstanding Project in Materials Science  ASM
  International Foundation 
A
  New Methodology for Laser Reduced Graphene as a Catalyst on the Counter
  Electrode of Dye Sensitized Solar Cells 
Meredith
  Loy
Oregon
  Episcopal School  
Peter
  Langley 
HS-EM-0055 
Outstanding Research in Psychology  American
  Psychological Association 
Capacity
  Limits of Working Memory: The Impact of Multitasking on Cognitive Control and
  Emotion Recognition in the Adolescent Mind 
Alexandra
  Ulmer, Sarayu Caulfield
Oregon
  Episcopal School  
Peter
  Langley 
HS-BE-0009 
Outstanding Use of the International System of Units  U.S.
  Metric Association 
Using
  Caffeine as a natural insecticide against Culex Mosquitoes 
Nicolas
  Wolnick
Bend
  Science Station  
David
  Bermudez 
HS-AN-0011 
Outstanding Use of the International System of Units  U.S.
  Metric Association 
From
  Waste to Electricity and Hydrogen Gas: A Novel Power Management Device for
  Microbial Fuel Cell-Microbial Electrolysis Cell Coupled Systems 
Ajay
  Krishnan
Oregon
  Episcopal School  
Catherine
  Molloseau 
HS-ET-0019 
Outstanding Use of the International System of Units  U.S.
  Metric Association 
A
  Method for Modeling the Transmission of Phonons across Crystalline Grain
  Boundaries and Interfaces 
Rahul
  Chandwani
Westview
  High School  
Debbie
  Cooper 
HS-PH-0031 
Project Best Illustrating Surgeon General's Health
  Recommendations 
U.S.
  Public Health Service 
Zebra
  Finches: A Model for Cognitive Decline After Prolonged Ethanol Exposure 
Daniel
  Tang
West
  Linn High School  
Julie
  McDevitt 
HS-ME-0028 
Sustainable Development Award  Ricoh
  Corporation 
Novel
  Design of Next-Generation Multijunction Quantum Dot Solar Panels Using Monte
  Carlo-Based Modeling 
Valerie
  Ding
Catlin
  Gabel School  
Veronica
  Ledoux 
HS-PH-0006 
TiE Oregon Entrepreneurship Honorable Mention  TiE
  Oregon 
The
  Fabrication and Characterization of Short and Long Term Memory Proton Induced
  Thin Film Synaptic Transistors 
Harsha
  Uppili
Oregon
  Episcopal School  
Peter
  Langley 
HS-EM-0022 
TiE Oregon Entrepreneurship Honorable Mention  TiE
  Oregon 
Cardiac
  Abnormality Detection through Neural Network Analysis 
Andrew
  Chen
Beaverton
  High School  
Mike
  Blok 
HS-CO-0016 
TiE Oregon Entrepreneurship Honorable Mention  TiE
  Oregon 
Stratospheric
  Electromagnetic Space Launch System 
Anton
  Anikin
West
  Linn High School  
Julie
  McDevitt 
HS-ET-0027 
TiE Oregon Entrepreneurship Honorable Mention  TiE
  Oregon 
Application
  of Fractal Patterns of Plants to Solar Panels to Improve Energy Efficiency
  per Unit Area 
Chaitanya
  Karamchedu
Jesuit
  High School  
Jennie
  Cournia 
HS-EE-0046 
TiE Oregon Outstanding Enterpreneurship Projects  TiE
  Oregon 
Hydro-Compression  Katie
  Barger, Tony Lucas
Glencoe
  High School  
Chris
  Steiner 
HS-EM-0042 
TiE Oregon Outstanding Enterpreneurship Projects  TiE
  Oregon 
Ergonomic
  Spoon Design to Address the Oral Phase of Dysphagia 
Karina
  Hiroshige
Oregon
  Episcopal School  
Peter
  Langley 
HS-EM-0008 
TiE Oregon Outstanding Enterpreneurship Projects  TiE
  Oregon 
Design
  and Engineering of a User-Centric Information System to Streamline
  Communication Between Students and Their Teachers 
Milo
  Webster
West
  Linn High School  
Wind
  Lothamer 
HS-CO-0013 
TiE Oregon Outstanding Enterpreneurship Projects  TiE
  Oregon 
Power
  Through The Pipes 
Tanner
  Asher
West
  Linn High School  
Jonathan
  Davies 
HS-ET-0039 
TiE Oregon Student Membership  TiE
  Oregon 
Controlled
  Cell Growth Through the Use of Paramagnetic Nanoparticles 
Peter
  Graham
Oregon
  Episcopal School  
Peter
  Langley 
HS-CM-0008 
TiE Oregon Student Membership  TiE
  Oregon 
The
  Effects of Aluminum Chloride and Estrogen on Normal Human Dermal Fibroblast
  Cells 
Tess
  Oberholtzer
Oregon
  Episcopal School  
Peter
  Langley 
HS-CM-0004 
TiE Oregon Student Membership  TiE
  Oregon 
Using
  Caffeine as a natural insecticide against Culex Mosquitoes 
Nicolas
  Wolnick
Bend
  Science Station  
David
  Bermudez 
HS-AN-0011 
TiE Oregon Student Membership  TiE
  Oregon 
The
  Synthesis of 9-Fluorenone Compounds 
Courtney
  Holman, Katie Trese
Wilsonville
  High School  
Thomas
  Schuster 
HS-CH-0044 
TiE Oregon Student Membership  TiE
  Oregon 
Use
  of Payload Bay and Dispersal Mechanism for Aerial Dispersal of Agricultural
  Dispersal Treatments in Remote Control Planes 
Gabriel
  Sutherland
Oregon
  Episcopal School  
Catherine
  Molloseau 
HS-EE-0009 
TiE Oregon Student Membership  TiE
  Oregon 
Hybridized
  Characteristic 3 Galois Extension Field Arithmetic for Elliptic Curve
  Cryptography: Phase III 
Vinay
  Iyengar
Oregon
  Episcopal School  
Bevin
  Daglen 
HS-MA-0003 
TiE Oregon Student Membership  TiE
  Oregon 
The
  Toxicity of Expired Acetylsalicylic Acid 
Lisa
  LeFeber
Oregon
  Episcopal School  
Bettina
  Gregg 
HS-CM-0012 
Tom Owen Award for Excellence in Statistics  Oregon
  Chapter of the American Statistical Association 
Cardiac
  Abnormality Detection through Neural Network Analysis 
Andrew
  Chen
Beaverton
  High School  
Mike
  Blok 
HS-CO-0016 
Tom Owen Award for Excellence in Statistics  Oregon
  Chapter of the American Statistical Association 
Predicting,
  Modeling, and Monitoring Harmful Algal Blooms in Shallow Urban Lakes 
Aneesh
  Mysore
Westview
  High School  
Debbie
  Cooper 
HS-VA-0031 
Tom Owen Award for Excellence in Statistics  Oregon
  Chapter of the American Statistical Association 
Evaluation
  of Ventricular Mass for Hypertrophic Cardiomyopathy using 4D
  Echocardiography 
Hannah
  Tam
Winston Churchill High School   Meihua
  Zhu 
HS-ME-0052 
U.S. Regional Stockholm Junior Water Prize  Water
  Environment Federation 
The
  Efficiency of Ferromagnetic Nanoparticles and Chlorella Algae in the
  Remediation of Oil Spills 
Sahil
  Veeramoney
Oregon
  Episcopal School  
Catherine
  Molloseau 
HS-VM-0004 
Vardhana Innovative Presentation  The
  Vardhana Family 
Nanoparticle
  Filtration of Arsenic from Drinking Water 
Lydia
  VanWinkle
West
  Linn High School  
Brian
  Delfatti 
HS-EM-0030 

Category Awards

Category Place   Title Student List Organization Adult Sponsor Exhibit No
Animal Sciences  First Place  Using Caffeine as a natural insecticide against Culex Mosquitoes Nicolas Wolnick  Bend Science Station  David Bermudez  HS-AN-0011
Animal Sciences  Second Place  The Egg Laying Behaviors of Parasitic Wasps Grant Thomas  Oregon Episcopal School  Catherine Molloseau  HS-AN-0009
Animal Sciences  Third Place  Size Variation and Feeding Behavior in Oregon Spotted Frogs (Rana pretiosa) Tlell Wolf  Bend Science Station  David Bermudez  HS-AN-0010
Behavioral and Social Science  First Place  Capacity Limits of Working Memory: The Impact of Multitasking on Cognitive Control and Emotion Recognition in the Adolescent Mind Alexandra Ulmer, Sarayu Caulfield  Oregon Episcopal School  Peter Langley  HS-BE-0009
Behavioral and Social Science  Second Place  Banner Blindess Scott DiBenedetto  Oregon Episcopal School  Bettina Gregg  HS-BE-0021
Behavioral and Social Science  Third Place  The Effects of Ordered Face-Perception on Recognition Capabilities Kiran Kaur  The School of Science and Technology  Joel Laney  HS-BE-0004
Behavioral and Social Science  Honorable Mention  The Donation Obligation: Exploring the 'Rule of Reciprocity' Among Genders, Age, and Ethnic Groups Keaton Whittaker, Lauren Burns  Wilsonville High School  Becca Shook  HS-BE-0061
Biochemistry  First Place  A Transgenerational Study of RNA Interference in Caenorhabditis Elegans Olivia Langley  Oregon Episcopal School  Peter Langley  HS-BC-0001
Biochemistry  Second Place  Purification of PhaR Protein from Halomonas. Sp. TD01 and Characterization in its Emulsification, Combustion-Supporting, and Anti-bacterial Properties Mianzhao Guo  Oregon Episcopal School  Peter Langley  HS-BC-0005
Biochemistry  Third Place  Comparing the Effectiveness of Aspirin and Pradaxa on Coagulation Times Arianna Rahimian, Maya Weiss  Oregon Episcopal School  Catherine Molloseau  HS-BC-0008
Cellular and Molecular Biology  First Place  Protective Effects of Mitochondria-Targeted Molecule MitoQ in Pancreatic Cancer Cells Nivedita Mandal  Jesuit High School  Mousumi Mandal  HS-CM-0001
Cellular and Molecular Biology  Second Place  Effects of Xanthine Oxidase Inhibition on Angiotensin II-Induced Hypertrophy of Renal Tubular Cells Mukund Raguram  Oregon Episcopal School  Peter Langley  HS-CM-0019
Cellular and Molecular Biology  Third Place  Controlled Cell Growth Through the Use of Paramagnetic Nanoparticles Peter Graham  Oregon Episcopal School  Peter Langley  HS-CM-0008
Chemistry  First Place  Novel Synthesis of Antimony and Lithium Doped Tin Dioxide Membranes for Gas Sensors Nikhil Murthy  Catlin Gabel School  Veronica Ledoux  HS-CH-0039
Chemistry  Second Place  Synthesis of a novel hybrid nanomaterial for application as a bimodal contrast agent in medical imaging Anirudh Jain  Catlin Gabel School  Ashu Jain  HS-CH-0052
Chemistry  Third Place  Improved synthesis for colbalt(II) bipyridine complexes Zach Winger  The School of Science and Technology  Joel Laney  HS-CH-0019
Chemistry  Honorable Mention  Synthesis, Characterization and Fabrication of an Antimony Doped Tin Oxide Nanosensor to Detect Volatile Organic Compounds Vineet Edupuganti  Oregon Episcopal School  Catherine Molloseau  HS-CH-0041
Computer Science  First Place  A Novel Human Machine Interface Using 3D Vision and Kalman Filter Optimization Alan Cheng  Southridge High School  David Holz  HS-CO-0023
Computer Science  Second Place  Design and Engineering of a User-Centric Information System to Streamline Communication Between Students and Their Teachers Milo Webster  West Linn High School  Wind Lothamer  HS-CO-0013
Computer Science  Third Place  Utilizing Digital Auscultation and Speech Recognition Technology as a Diagnostic Aid for Pulmonary Diseases Steven Cen  Westview High School  Debbie Cooper  HS-CO-0010
Earth Science  First Place  The effect of phosphate fertilizers on the radium content of soil and the possible implications for radon exposures Mayur Paralkar, Mihir Paralkar  Tigard High School  Prasanna Paralkar  HS-EA-0001
Earth Science  Second Place  The Effect of Hemlock Char on Denitrification in Flood Inundated Soils Bryton Dorland, Kestrel Bailey  Tillamook High School  Clair Thomas  HS-EA-0008
Energy and Transportation  First Place  From Waste to Electricity and Hydrogen Gas: A Novel Power Management Device for Microbial Fuel Cell-Microbial Electrolysis Cell Coupled Systems Ajay Krishnan  Oregon Episcopal School  Catherine Molloseau  HS-ET-0019
Energy and Transportation  Second Place  Optimizing Algal Growth to Maximize the Biofuel Output of Nannochloropsis Oculata Katie Rule, Jessica Wong  The School of Science and Technology  Joel Laney  HS-ET-0002
Energy and Transportation  Third Place  Power Through The Pipes Tanner Asher  West Linn High School  Jonathan Davies  HS-ET-0039
Energy and Transportation  Honorable Mention  The Effect of Color Temperature on Hydrogen Production in Chlamydomonas reinhardtii Sarah Wong, Katherine Pippenger  Oregon Episcopal School  Bevin Daglen  HS-ET-0004
Engineering: Electrical and Mechanical  First Place  Generalized Decision Functions for Synthesis of multi-level Logic Circuits Realized by Memristor Imply Gates Anika Raghuvanshi  Jesuit High School  Jennie Cournia  HS-EE-0042
Engineering: Electrical and Mechanical  Second Place  Implementation and Evaluation of a New Routing Algorithm for Networks-on-Chip Lukas Schwab Lincoln High School  Christof Teuscher  HS-EE-0048
Engineering: Electrical and Mechanical  Third Place  Development and Examination of a Simulated, Electromagnetically Powered, Ferromagnetic Fluid Artificial Heart Pump Calvin Seneker, Alex Finley  Oregon Episcopal School  Catherine Molloseau  HS-EE-0041
Engineering: Electrical and Mechanical  Honorable Mention  Use of Payload Bay and Dispersal Mechanism for Aerial Dispersal of Agricultural Dispersal Treatments in Remote Control Planes Gabriel Sutherland  Oregon Episcopal School  Catherine Molloseau  HS-EE-0009
Engineering: Materials and Bioengineering  First Place  The Fabrication and Characterization of Short and Long Term Memory Proton Induced Thin Film Synaptic Transistors Harsha Uppili  Oregon Episcopal School  Peter Langley  HS-EM-0022
Engineering: Materials and Bioengineering  Second Place  A New Methodology for Laser Reduced Graphene as a Catalyst on the Counter Electrode of Dye Sensitized Solar Cells Meredith Loy  Oregon Episcopal School  Peter Langley  HS-EM-0055
Engineering: Materials and Bioengineering  Third Place  The VP (Ventriculoperitoneal) Shunt Circuit Jennifer Cramer  West Linn High School  Jonathan Davies  HS-EM-0029
Engineering: Materials and Bioengineering  Honorable Mention  Nanoparticle Filtration of Arsenic from Drinking Water Lydia VanWinkle  West Linn High School  Brian Delfatti  HS-EM-0030
Environmental Analysis and Effects  First Place  Predicting, Modeling, and Monitoring Harmful Algal Blooms in Shallow Urban Lakes Aneesh Mysore  Westview High School  Debbie Cooper  HS-VA-0031
Environmental Analysis and Effects  Second Place  Monitoring Ocean Microscopic Organic Materia: A Study on the Environmental Impacts of the Fukushima Earthquake Jinsong Yan Cleveland High School  Mai Duong  HS-VA-0050
Environmental Analysis and Effects  Third Place  The Effects of Titanium Dioxide Nano-particles on the Heterocyst Production of Anabaena in Media With and Without Nitrates Carl Felstiner  Oregon Episcopal School  Peter Langley  HS-VA-0038
Environmental Analysis and Effects  Honorable Mention  The effect of motor vehicle emissions in school parking lots on air quality Megan Luby, Nick George  Wilsonville High School  Jay Schauer  HS-VA-0032
Environmental Management  First Place  The Efficiency of Ferromagnetic Nanoparticles and Chlorella Algae in the Remediation of Oil Spills Sahil Veeramoney  Oregon Episcopal School  Catherine Molloseau  HS-VM-0004
Environmental Management  Second Place  A Comparison of the Effects of Vermicompost Tea on Drosophila melanogaster and Aphis sp. Katie Malueg  Oregon Episcopal School  Peter Langley  HS-VM-0003
Environmental Management  Third Place  Efficiency vs. Comfort Taylor Sund  Gresham High School  Kathy Childress  HS-VM-0012
Environmental Management  Honorable Mention  Greywater Treatment Lexy Tracy  Oregon Episcopal School  Catherine Molloseau  HS-VM-0005
Mathematical Sciences  First Place  Hybridized Characteristic 3 Galois Extension Field Arithmetic for Elliptic Curve Cryptography: Phase III Vinay Iyengar  Oregon Episcopal School  Bevin Daglen  HS-MA-0003
Mathematical Sciences  Second Place  Infima for Hamming Weights of Matrices with Null Symmetric Sums over General Fields Ashwin Sah  Jesuit High School  Jennie Cournia  HS-MA-0015
Mathematical Sciences  Third Place  The effect of Parameters on the Correlation of Preference and Votes in Social Choice Functions Henry Talbott  Oregon Episcopal School  Catherine Molloseau  HS-MA-0005
Mathematical Sciences  Honorable Mention  Decoding the Personality of Music using Mathematical Trnasforms Uma Doshi  Jesuit High School  Satish Doshi  HS-MA-0017
Medicine and Health Sciences  First Place  Alzheimer's Disease Distribution in the Northwest in Relation to Microclimates Talia Lichtenberg  West Linn High School  Jeff Bilyeu  HS-ME-0022
Medicine and Health Sciences  Second Place  Evaluation of Ventricular Mass for Hypertrophic Cardiomyopathy using 4D Echocardiography Hannah Tam Winston Churchill High School  Meihua Zhu  HS-ME-0052
Medicine and Health Sciences  Third Place  The Association Between Congenital Cardiac Lesions Involving High Shear Stress With Platelet Dysfunction and Von Willebrand Disease Holly Langley  Oregon Episcopal School  Peter Langley  HS-ME-0009
Medicine and Health Sciences  Honorable Mention  Aspartame: Hold the PET, Please Nicole Jackson  West Linn High School  Jonathan Davies  HS-ME-0025
Microbiology  First Place  Investigation and Multi-Compound Inhibition of AHL Quorum Sensing in Pseudomonas putida and its role in Biofilm Development in vitro Nick Miller  West Linn High School  Gabe Nagler  HS-MI-0031
Microbiology  Second Place  Simulating Ocean Acidification and Climate Change: The Potential Effects on the Quorum Sensing of the Bioluminescence and Growth of the Dylan Martins  West Linn High School  Gabe Nagler  HS-MI-0038
Microbiology  Third Place  The Effectiveness of Astaxanthin as a Sunscreen Without the Use of Carcinogens Amiette Baskerville  West Linn High School  Gabe Nagler  HS-MI-0032
Microbiology  Honorable Mention  Targeting unique spectral absorptions through multi-treatment laser therapies for corresponding differential mortality rates between Escherichia coli and Micrococcus luteus bacteria Shana Feltham, Melanie Martinsen  West Linn High School  Nancy Monson  HS-MI-0042
Physics and Astronomy  First Place  Novel Design of Next-Generation Multijunction Quantum Dot Solar Panels Using Monte Carlo-Based Modeling Valerie Ding  Catlin Gabel School  Veronica Ledoux  HS-PH-0006
Physics and Astronomy  Second Place  Assessing the Variability of the Delta Scuti, Radially Pulsating Star V829 Aquila through Fourier Analysis Evan Lavery, Grant Kresge  Oregon Episcopal School  Bevin Daglen  HS-PH-0004
Physics and Astronomy  Third Place  Cloud Chamber Observations of Cosmic Rays in the Stratosphere as Compared to Sea Level Jesse Rodriguez  West Salem High School  Michael Lampert  HS-PH-0036
Physics and Astronomy  Honorable Mention  Frequency Modulation Feedback Control for Near-Field Acoustic Characterization of Mesoscopic Fluid Films Pramith Devulapalli  Westview High School  Debbie Cooper  HS-PH-0030
Plant Sciences  First Place  Analysis of Brassica rapa Anthocyanin Biosynthesis under Diverse Environmental Induction Factors Bo An  West Linn High School  Michael Glane  HS-PL-0030
Plant Sciences  Second Place  The emergence of conifers from uncontrolled nitrogen fixing shrubs Jane Yeoman  Tillamook High School  Clair Thomas  HS-PL-0011
Plant Sciences  Third Place  The Effect of Mycorrhizal Fungi on the Growth of Ribwort Plantain in Soil Contaminated With Lead Mira Reichman  Oregon Episcopal School  Peter Langley  HS-PL-0008
Plant Sciences  Honorable Mention  The Effect of Light Intensity on Chlamydomonas reinhardtii Movement and Velocity. Evan Hiroshige  Oregon Episcopal School  Catherine Molloseau  HS-PL-0014