2019 Intel NWSE High School Awards

The Intel Northwest Science Expo, held Friday, April 12, 2019 at Portland State University, announces top winners in Oregon's state-level science research competition affiliated with the Intel International Science and Engineering Fair.

Intel NWSE includes both a middle school and high school division. The two divisions included 500 projects from 75 schools and organizations across the state. Two best of fair winners were chosen from each division.

  • Long Ngo, 18, in grade 12 from Oregon Episcopal School won Best of Fair in Life Science with a project titled, "Direct Evolution of Antibody Fragments Targeting CD32a For Application In Immunotherapy To Eradicate HIV Latency".
  • Advay Koranne, 17, in grade 11 from Catlin Gabel School won Best of Fair in Physical Science with a project titled, "Pseudo Random Number Generator using Sinai Billiards".

Both Best of Fair projects as well as four additional projects were chosen as Intel ISEF finalists. These finalists win an expenses-paid trip to Phoenix, Arizona, in May 2019, to compete at the international level, during the Society for Science and the Public organized event, the Intel International Science and Engineering Fair.

  • Rohan Wagh, 16, in grade 11 from Sunset High School was selected as an Intel ISEF finalist with a project titled, "Designing an In-Situ Soil Conductivity Monitoring System for Precision Agriculture and Water Management".
  • Lucas Braun, 15, in grade 10 from School of Science and Technology was selected as an Intel ISEF finalist with a project titled, "Implementing quantum dot qubits in optimized linear quantum computing architectures through evolutionary computational modeling".
  • Himani Sood, 18, in grade 12 from Westview High School and Aditya Sood, 15, in grade 9 from Westview High School was selected as an Intel ISEF finalist with a project titled, "Reverse Testing Chemotherapies on Drosophila Models to Determine Protein-Kinase Pathways Affected by Hypertrophic Cardiomyopathy".
  • Sam Hooley, 18, in grade 12 from Tillamook High School was selected as an Intel ISEF finalist with a project titled, "Historic Spatial Arrangement and Potential Fire and Disease Risk Reduction of Coastal Forests".

Joining the finalists from Intel NWSE will be the best projects from each of the seven regional fairs in the Northwest Science Expo System. The group of about 30 students, collectively referred to as Team OR, will represent the entire state at Intel ISEF against international competition in science, engineering and mathematics.

  • Anne Deforge, 16, in grade 12 from Liberty High School qualified for Intel ISEF at Beaverton-Hillsboro Science Expo with a project titled, "Applied Mathematical Modeling of Continuous Dynamic Systems of Fluids in Pipe Flows".
  • Divya Amirtharaj, 17, in grade 12 from Westview High School qualified for Intel ISEF at Beaverton-Hillsboro Science Expo with a project titled, "A Secure Implementation of Mendelian Randomization via Multi-Party Computation".
  • Rohan Ahluwalia, 17, in grade 11 from Westview High School qualified for Intel ISEF at Beaverton-Hillsboro Science Expo with a project titled, "A Novel Optical Diagnostic Method for Non-Invasive Detection of Blood Glucose using Reverse Iontophoresis Modulation and a Personalized Neural Network".
  • Lauren Li, 18, in grade 12 from Westview High School qualified for Intel ISEF at Beaverton-Hillsboro Science Expo with a project titled, "Tracing Cell Lineages from Single-Cell Data using Markov Affinity Estimation".
  • Zheng Lian, 16, in grade 10 from Oregon Episcopal School qualified for Intel ISEF at Aardvark Science Exposition with a project titled, "A Study of the Speech-to-Song Illusion".
  • Ryan Westcott, 17, in grade 11 from Oregon Episcopal School qualified for Intel ISEF at Aardvark Science Exposition with a project titled, "Development of a Fully Reusable and Autonomously Landing Suborbital Launch Vehicle".
  • Sophie Chen, 16, in grade 11 from Oregon Episcopal School qualified for Intel ISEF at Aardvark Science Exposition with a project titled, "Gait analysis of Periplaneta americana cockroaches exposed to limonene".
  • Emma Wetsel, 16, in grade 11 from Oregon Episcopal School qualified for Intel ISEF at Aardvark Science Exposition with a project titled, "The Role of Florescent Pigments in Protecting Zooxanthellae".
  • Aneesh Gupta, 17, in grade 12 from Oregon Episcopal School qualified for Intel ISEF at Aardvark Science Exposition with a project titled, "Diagnosis of Various Diseases Using Neural Network Classification Based on Retinal Fundus Images".
  • Alexa Montgomery, 17, in grade 12 from West Salem High School qualified for Intel ISEF at Central Western Oregon Science Expo with a project titled, "Implications for energy use via methanogenesis in Mars conditions".
  • Sophia Hawley, 16, in grade 12 from West Salem High School qualified for Intel ISEF at Central Western Oregon Science Expo with a project titled, "An Analysis of Online Resources Cited By Vaccine Hesitancy Blogs".
  • Pooja Jain, 18, in grade 12 from West Linn High School and Neel Jain from West Linn High School qualified for Intel ISEF at CREST-Jane Goodall Science Symposium with a project titled, "SkyHound: A Low-Cost 3D Printed Autonomous WiFi Tracking Search Drone to Locate Missing Victims of Natural Disasters".
  • Jessica Yu, 17, in grade 12 from West Linn High School qualified for Intel ISEF at CREST-Jane Goodall Science Symposium with a project titled, "A Deep Learning Based Drowning Detection Method for Dynamic Swimming Pool Environments".
  • Nathan Tidball from Wilsonville High School qualified for Intel ISEF at CREST-Jane Goodall Science Symposium with a project titled, "Acrylate Polymerization: Formation of UV Curable Antimicrobial Surfaces".
  • Marlee Feltham, 18, in grade 12 from West Linn High School and Rishima Mukherjee, 17, in grade 12 from West Linn High School qualified for Intel ISEF at CREST-Jane Goodall Science Symposium with a project titled, "A 5th Generation CAR T-Cell: MicroRNA Guided Radiogenetics for T-Cell Engineering".
  • Jacob Zhao, 16, in grade 10 from Bend Science Station qualified for Intel ISEF at COCC Regional Science Expo with a project titled, "Aluminum, Batteries, and Carbon".
  • Ethan Vang, 16, in grade 11 from Gresham High School and Logan Hall, 16, in grade 11 from Gresham High School and Deepshay Ray, 17, in grade 11 from Gresham High School qualified for Intel ISEF at Gresham-Barlow Science Expo with a project titled, "Cubitum Viribus".
  • Avi Gupta, 18, in grade 12 from Catlin Gabel School qualified for Intel ISEF at Gresham-Barlow Science Expo with a project titled, "Development of MicroCT Techniques for Quantifying Thrombus Formation in Cardiovascular Biomaterials".
  • Arjun Jain, 16, in grade 11 from Catlin Gabel School qualified for Intel ISEF at Gresham-Barlow Science Expo with a project titled, "Bismuth-based Hybrid Nanomaterial for Cost-effective, Multi-functional Biomedical Imaging".
  • Tyler Mapes, 16, in grade 11 from Franklin High School qualified for Intel ISEF at Portland Public Schools Science Expo with a project titled, "Calculus of a Rocket Launch".
  • Natalie Wang, 16, in grade 11 from Lincoln High School qualified for Intel ISEF at Portland Public Schools Science Expo with a project titled, "Characterization of the role of catalases in hydroxyurea toxicity and their potential as novel chemotherapeutic targets".

Nearly 180 volunteer judges spent the day interviewing high school and middle school student researchers. The event is sponsored by Intel Corporation, Portland State University, and Genentech in addition to many individual contributions. Team OR is supported by NWSES sponsors McGeady Family Foundation, Micro Systems Engineering and AbSci. Donations are still being accepted to help cover the group's travel expenses, lodging and registration fees. Please contact Stephanie Jones for more information.

Special Awards

Special Award Award Sponsor Title Student List Organization Teacher
OSU General Scholarship Oregon State University LawnAI: A Low-Cost, Eco-Friendly, Smart Robotic Weeder for Large Green Spaces Nisala Kalupahana Glencoe High School   Chris Steiner
OSU General Scholarship Oregon State University A Novel Revolutionary Nonsurgical Treatment of Malignant Tumorigenesis Jared Wieland Wilsonville High School   Thomas Schuster
OSU General Scholarship Oregon State University Development of an Economically Viable, Safe, and Versatile Bioplastic Katarina Pejcinovic West Linn High School   Daniel Blankenship
University of Oregon Scholarships University of Oregon Gait analysis of Periplaneta americana cockroaches exposed to limonene Sophie Chen Oregon Episcopal School   Peter Langley
University of Oregon Scholarships University of Oregon Fibroblast Growth Factors on Neurogenesis within Developmental Zebrafish Retinas Ethan Dinh Oregon Episcopal School   Peter Langley
University of Oregon Scholarships University of Oregon Crow Vending Machine Eden McCall Sprague High School   Graham Dey
University of Oregon Scholarships University of Oregon Characterization of the role of catalases in hydroxyurea toxicity and their potential as novel chemotherapeutic targets Natalie Wang Lincoln High School   Nathan Watson
           
AbSci Future Innovators Internship Program AbSci Time Dependence of Acid Phosphatase and Chitinase Activity in Trichome Secretions of Drosera capensis in Response to Prey Capture Zoe Strothkamp Oregon Episcopal School   Peter Langley
AbSci Future Innovators Internship Program AbSci Acrylate Polymerization: Formation of UV Curable Antimicrobial Surfaces Nathan Tidball Wilsonville High School   Jim O'Connell
AbSci Future Innovators Internship Program AbSci Detecting the Sentiment in Social Media Posts Using Machine Learning Algorithms Anwesha Mukherjee Westview High School   Debbie Cooper
AbSci Future Innovators Internship Program AbSci Direct Evolution of Antibody Fragments Targeting CD32a For Application In Immunotherapy To Eradicate HIV Latency Long Ngo Oregon Episcopal School   Ryan Holland
AbSci Future Innovators Internship Program AbSci Implications for energy use via methanogenesis in Mars conditions Alexa Montgomery West Salem High School   Jonathan Williams
Outstanding Chemistry Project American Chemical Society, Portland Section Self Assembly of Copper Nanowires for Transparent Flexible Screens Nayan Murthy Catlin Gabel School   Joseph Grissom
Outstanding Project in an Atmospheric Science Exhibit American Meteorological Society The Aeronauts; Arial Particulate Composition Research in Salem Oregon Sudha Basu, Madelyn Tallan, Charles Richardson Sprague High School   Graham Dey
Outstanding Research in Psychology American Psychological Association A Study of the Speech-to-Song Illusion Zheng Lian Oregon Episcopal School   Bevin Daglen
Outstanding Project in Materials Science ASM International Foundation Hydrogels: A Possible Alternative to Artificial Synovial Fluid Amelia Lui Oregon Episcopal School   Bevin Daglen
Outstanding Geoscience Project Association Of Women Geoscientists Channel Morphology and Fish Use Celeste Stout Tillamook High School   Clair Thomas
Biophysics Award Biophysical Society Creating a Device to Improve the Measurement of Human Range of Motion Silas Waxter Tillamook High School   Clair Thomas
IEEE Special Awards IEEE Oregon Implementing quantum dot qubits in optimized linear quantum computing architectures through evolutionary computational modeling Lucas Braun School of Science and Technology   Melissa Shell
IEEE Special Awards IEEE Oregon A Novel Optical Diagnostic Method for Non-Invasive Detection of Blood Glucose using Reverse Iontophoresis Modulation and a Personalized Neural Network Rohan Ahluwalia Westview High School   Debbie Cooper
IEEE Special Awards IEEE Oregon Alzheimer's Disease Classification Using Convolutional Neural Network and ADNI Dataset Zhiyin Lin Oregon Episcopal School   Bevin Daglen
IEEE Special Awards IEEE Oregon SkyHound: A Low-Cost 3D Printed Autonomous WiFi Tracking Search Drone to Locate Missing Victims of Natural Disasters Pooja Jain, Neel Jain West Linn High School   Michael George
IEEE Special Awards IEEE Oregon A Cost-effective Headband Featuring a Real-time EEG Data Classifier for Automated Seizure Detection and Monitoring in Developing Countries Pratik Vangal Sunset High School   Korin Riske
Intel Excellence in Computer Science Intel Corporation Pseudo Random Number Generator using Sinai Billiards Advay Koranne Catlin Gabel School   Joseph Grissom
Outstanding Chemistry Related Project Iota Sigma Pi Characterization of the role of catalases in hydroxyurea toxicity and their potential as novel chemotherapeutic targets Natalie Wang Lincoln High School   Nathan Watson
Outstanding Aquatic Related Environmental Science Project Lake Oswego Corporation Identifying the causal structure and correlations between global climate factors and algal blooms Rupert Li Jesuit High School   Lara Shamieh
Mu Alpha Theta Award Mu Alpha Theta Combinatorial and Geometrical Interpretation of Polynomial Coefficients Timothy Sayers International School of Beaverton   Jaimie Yee
NASA Earth System Science Award NASA Identifying the causal structure and correlations between global climate factors and algal blooms Rupert Li Jesuit High School   Lara Shamieh
NOAAs Taking the Pulse of the Planet National Oceanic and Atmospheric Administration The Role of Florescent Pigments in Protecting Zooxanthellae Emma Wetsel Oregon Episcopal School   Peter Langley
Naval Excellence in Science and Engineering Award Office of Naval Research, US Navy and Marine Corps LawnAI: A Low-Cost, Eco-Friendly, Smart Robotic Weeder for Large Green Spaces Nisala Kalupahana Glencoe High School   Chris Steiner
Naval Excellence in Science and Engineering Award Office of Naval Research, US Navy and Marine Corps Using drones with near infra red cameras to locate populations and determine densities of Olympic Oysters (Ostrea lurida) Malachi Thorne Tillamook High School   Clair Thomas
Naval Excellence in Science and Engineering Award Office of Naval Research, US Navy and Marine Corps Emergency Hemorrhage Foam Cassandra Zaiser Trinity Lutheran School   Thomas Stueve
Naval Excellence in Science and Engineering Award Office of Naval Research, US Navy and Marine Corps   Quinn Bennett Delphian School   Diego Martinez
Tom Owen Award for Excellence in Statistics Oregon Chapter of the American Statistical Association Cyanobacteria as a Biofertilizer: Testing the Effects of Anabaena on Plant Growth and Performance Camryn Pettenger-Willey Wilsonville High School   Thomas Schuster
Tom Owen Award for Excellence in Statistics Oregon Chapter of the American Statistical Association A Study of the Speech-to-Song Illusion Zheng Lian Oregon Episcopal School   Bevin Daglen
Tom Owen Award for Excellence in Statistics Oregon Chapter of the American Statistical Association Glacier melting risk: Predictive model of glacial melting by correlating timeseries analysis of geoglacial data with fractal-analysis of remote-sensed images Mithra Karamchedu Jesuit High School   Lara Shamieh
Tom Owen Honorable Mention Oregon Chapter of the American Statistical Association Harvester ant (Pogonomyrmex barbatus) gut microbiome diversity after exposure to Pyrethrin and Sodium Tetraborate Rachel Cramer Wilsonville High School   Jay Schauer
Tom Owen Honorable Mention Oregon Chapter of the American Statistical Association The True Effects of Muck Digesters Isabella Huerta Bend Science Station   David Bermudez
Tom Owen Honorable Mention Oregon Chapter of the American Statistical Association Cell Phones a TetraVexing Problem? Ruby Sparks Bend Science Station   David Bermudez
Tom Owen Honorable Mention Oregon Chapter of the American Statistical Association Gas Chromatography Evidence for N2O Accumulation: Modeling Temporal Dynamics along the Pacific NW Coast Lila Schweinfurth Oregon Episcopal School   Bevin Daglen
Tom Owen Honorable Mention Oregon Chapter of the American Statistical Association A Cost-effective Headband Featuring a Real-time EEG Data Classifier for Automated Seizure Detection and Monitoring in Developing Countries Pratik Vangal Sunset High School   Korin Riske
Tom Owen Honorable Mention Oregon Chapter of the American Statistical Association Identifying the causal structure and correlations between global climate factors and algal blooms Rupert Li Jesuit High School   Lara Shamieh
Award for Excellence in Scientific Research in Environmental Health Oregon Environmental Health Association Making an Alternative to Activated Charcoal by Reusing Spent Coffee Grounds to Filter Water Maisha Hoque, Ragheeb Hoque Oregon Islamic Academy   Juwairyah Syed
Outstanding Natural Resources Science Project Pacific NW Research Station, USDA Forest Service Remediation of Fire Disturbances through Supplementation of Symbiotic Soil Microbe frankia alni in Soils throughout the Pacific Northwest Taylor Edwards Wilsonville High School   Thomas Schuster
Outstanding Applied or Practical Chemistry Project by a Junior or Senior Portland Industrial Chemists' Association/American Chemical Society Time Dependence of Acid Phosphatase and Chitinase Activity in Trichome Secretions of Drosera capensis in Response to Prey Capture Zoe Strothkamp Oregon Episcopal School   Peter Langley
Sustainable Development Award Ricoh Corporation The Reuse of Vegetable Oils to Aid Growth Rate of Pleurotus ostreatus Xinyu Zhou Oregon Episcopal School   Peter Langley
Oceans Expo Nomination SAGE and the Oregon Coast Aquarium The Role of Florescent Pigments in Protecting Zooxanthellae Emma Wetsel Oregon Episcopal School   Peter Langley
Oceans Expo Nomination SAGE and the Oregon Coast Aquarium Identifying the causal structure and correlations between global climate factors and algal blooms Rupert Li Jesuit High School   Lara Shamieh
Oceans Expo Nomination SAGE and the Oregon Coast Aquarium Effect of Lead Oxcide Nano Particles on Toxicity and Metabolic Rate Prawan, Macrobrachium rosenbergii postlarvae Dev-Rishi Udata Jesuit High School   Lara Shamieh
Oceans Expo Nomination SAGE and the Oregon Coast Aquarium A Comparison of Marine Microplastic Distribution, Abundance and Type Across Oregon Coast Beaches Harrison Edington, Ezra Fischler, Evan Owens Northwest Academy   Molly Sultany
Outstanding Project in In Vitro Biology Society for in Vitro Biology A Novel Revolutionary Nonsurgical Treatment of Malignant Tumorigenesis Jared Wieland Wilsonville High School   Thomas Schuster
Outstanding Air Quality Project Southwest Clean Air Agency Modeling Hurricane Damage and Carbon Dioxide Hugh Shanno Oregon Episcopal School   Peter Langley
U.S. Air Force Outstanding Project U.S. Air Force Crow Vending Machine Eden McCall Sprague High School   Graham Dey
U.S. Air Force Outstanding Project U.S. Air Force SkyHound: A Low-Cost 3D Printed Autonomous WiFi Tracking Search Drone to Locate Missing Victims of Natural Disasters Pooja Jain, Neel Jain West Linn High School   Michael George
U.S. Air Force Outstanding Project U.S. Air Force Using Machine Learning To Classify CD8 T-Cells in Pancreas Ductal Adenocarcinoma From Multiplex Immunohistochemistry Image Cytometry Yusef Siddiqui West Linn High School   Gabe Nagler
U.S. Air Force Outstanding Project U.S. Air Force E-J.E.T.: Electric Jet Efficiency and power Test Joaquin Martinez Delphian School   Diego Martinez
U.S. Air Force Outstanding Project U.S. Air Force Multi-Use Eco-Friendly Gutter System Paige Hayward International School of Beaverton   Jaimie Yee
Outstanding Use of the International System of Units U.S. Metric Association Gas Chromatography Evidence for N2O Accumulation: Modeling Temporal Dynamics along the Pacific NW Coast Lila Schweinfurth Oregon Episcopal School   Bevin Daglen
U.S. Regional Stockholm Junior Water Prize Water Environment Federation Incorporating Aquaponics and Aeroponics Into A Cohesive Agricultural System Logan Rower, Alexander Wilson, Byon Kea West Linn High School   James Hartmann
U.S. Regional Stockholm Junior Water Prize Water Environment Federation Designing an In-Situ Soil Conductivity Monitoring System for Precision Agriculture and Water Management Rohan Wagh Sunset High School   Korin Riske
Outstanding Project by an 11th Grade Student Yale University Science and Engineering Association Detecting the Sentiment in Social Media Posts Using Machine Learning Algorithms Anwesha Mukherjee Westview High School   Debbie Cooper

Category Awards

Category
Place Title Student List Organization Teacher
Animal Sciences First Place Anti-Mallerian hormone is a potential regulator of hippocampal function Tyler Durham Sunset High School   Korin Riske
Animal Sciences Second Place Investigating the Correlation Between Noise Pollution Produced by a Continuously Operating Tidal Turbine and Impaired Embryonic Development of Mytilus galloprovincialis Hayden Wierman West Linn High School   Jon Isensee
Animal Sciences Third Place Husbanding the Limulus Polyphemus and Determining a Proper Diet to Increase Amebocyte Production Makayla Bruce, Justin Bruce Wilsonville High School   Jay Schauer
Behavioral and Social Science First Place   Anushka Naiknaware Lake Oswego High School   Daniel Kumprey
Behavioral and Social Science Second Place Evaluating the association between Google search terms and deliberate shooting incidence in the United States from 2014 to 2018 Minyan Chen Oregon Episcopal School   Bevin Daglen
Behavioral and Social Science Third Place Crow Vending Machine Eden McCall Sprague High School   Graham Dey
Behavioral and Social Science Third Place A Study of the Speech-to-Song Illusion Zheng Lian Oregon Episcopal School   Bevin Daglen
Biochemistry First Place Time Dependence of Acid Phosphatase and Chitinase Activity in Trichome Secretions of Drosera capensis in Response to Prey Capture Zoe Strothkamp Oregon Episcopal School   Peter Langley
Biochemistry Second Place Old Staple, New Superfood: Assessing the Levels of Antioxidants in Different Potato Varieties Mimi Papathanaspoulos Oregon Episcopal School   Chad Gilton
Biochemistry Third Place Fibroblast Growth Factors on Neurogenesis within Developmental Zebrafish Retinas Ethan Dinh Oregon Episcopal School   Peter Langley
Cellular and Molecular Biology First Place Direct Evolution of Antibody Fragments Targeting CD32a For Application In Immunotherapy To Eradicate HIV Latency Long Ngo Oregon Episcopal School   Ryan Holland
Cellular and Molecular Biology Second Place Characterization of the role of catalases in hydroxyurea toxicity and their potential as novel chemotherapeutic targets Natalie Wang Lincoln High School   Nathan Watson
Cellular and Molecular Biology Third Place The Effect of Co-Culturing of MCF-7 Breast Cancer Cells and 3T3 Fibroblasts with and without Cancer Treating Drug, Tamoxifen Maya Khalife-Hamdan Oregon Episcopal School   Bevin Daglen
Chemistry First Place Acrylate Polymerization: Formation of UV Curable Antimicrobial Surfaces Nathan Tidball Wilsonville High School   Jim O'Connell
Chemistry Second Place Development of an Economically Viable, Safe, and Versatile Bioplastic Katarina Pejcinovic West Linn High School   Daniel Blankenship
Chemistry Third Place Improving Water Quality of Areas Affected by Harmful Algae Blooms Through Reactions with Guanidinium Groups in Saxitoxins Caitlin McCabe West Linn High School   Shawn McDevitt
Chemistry Honorable Mention Gas Chromatography Evidence for N2O Accumulation: Modeling Temporal Dynamics along the Pacific NW Coast Lila Schweinfurth Oregon Episcopal School   Bevin Daglen
Computer Science and Robotics First Place Pseudo Random Number Generator using Sinai Billiards Advay Koranne Catlin Gabel School   Joseph Grissom
Computer Science and Robotics Second Place Developing a Three-Dimensional Thermal Mapping Platform on an AR App for UAVs to Pinpoint Survivors During Natural Disasters Hudson Hale Oregon Episcopal School   Ryan Holland
Computer Science and Robotics Third Place Using Machine Learning Algorithms to Identify Genes from DNA Sequences Ronak Guilani School of Science and Technology   Melissa Shell
Computer Science and Robotics Third Place Diagnosis and Classification of Pigmented Skin Lesions Including Skin Cancer and Other Skin Conditions using Convolutional Neural Networks Haadiya Ansari Summit Learning Charter   Kamran Ansari
Energy and Environmental Engineering First Place Designing an In-Situ Soil Conductivity Monitoring System for Precision Agriculture and Water Management Rohan Wagh Sunset High School   Korin Riske
Energy and Environmental Engineering Second Place Developing a Rain Barrel System Utilizing Compost Energy to Heat Household Water Audrey Gingras Oregon Episcopal School   Peter Langley
Energy and Environmental Engineering Third Place Highway Wind Energy Adaela Shearer West Linn High School   Jonathan Davies
Energy and Environmental Engineering Honorable Mention Incorporating Aquaponics and Aeroponics Into A Cohesive Agricultural System Logan Rower, Alexander Wilson, Byon Kea West Linn High School   James Hartmann
Energy and Environmental Engineering Honorable Mention Sucks to Suck Gigi Schweitzer, Wally Milner West Linn High School   James Hartmann
Engineering: Bioengineering and Materials First Place Detecting the Sentiment in Social Media Posts Using Machine Learning Algorithms Anwesha Mukherjee Westview High School   Debbie Cooper
Engineering: Bioengineering and Materials Second Place A Cost-effective Headband Featuring a Real-time EEG Data Classifier for Automated Seizure Detection and Monitoring in Developing Countries Pratik Vangal Sunset High School   Korin Riske
Engineering: Bioengineering and Materials Third Place An Approach to Developing a Biodegradable Water Bottle Jadyn Sherry, Linnea Collett Wilsonville High School   Sophie Kirscht
Engineering: Bioengineering and Materials Honorable Mention Non-Invasively Measuring Blood Glucose Levels in Type One Diabetics With Near-Infrared Spectroscopy Elijah Cirioli, James Nicholson West Linn High School   Jon Isensee
Engineering: Electrical and Mechanical First Place SkyHound: A Low-Cost 3D Printed Autonomous WiFi Tracking Search Drone to Locate Missing Victims of Natural Disasters Pooja Jain, Neel Jain West Linn High School   Michael George
Engineering: Electrical and Mechanical Second Place LawnAI: A Low-Cost, Eco-Friendly, Smart Robotic Weeder for Large Green Spaces Nisala Kalupahana Glencoe High School   Chris Steiner
Engineering: Electrical and Mechanical Third Place A Novel Approach to Refrigeration in Vaccine Transportation through Thermally Actuated Valves Sebastian Marin-Quiros Lakeridge High School   Luis Marin
Environmental and Earth Sciences First Place Effect of Lead Oxcide Nano Particles on Toxicity and Metabolic Rate Prawan, Macrobrachium rosenbergii postlarvae Dev-Rishi Udata Jesuit High School   Lara Shamieh
Environmental and Earth Sciences Second Place Identifying the causal structure and correlations between global climate factors and algal blooms Rupert Li Jesuit High School   Lara Shamieh
Environmental and Earth Sciences Third Place Glacier melting risk: Predictive model of glacial melting by correlating timeseries analysis of geoglacial data with fractal-analysis of remote-sensed images Mithra Karamchedu Jesuit High School   Lara Shamieh
Environmental and Earth Sciences Honorable Mention The Effect of Beaver Dams on Macroinvertebrate Populations Anna Nielsen, Sophia Nielsen West Linn High School   James Hartmann
Mathematical Sciences First Place Applied Mathematical Modeling of Continuous Dynamic Systems of Fluids in Pipe Flows Anne Deforge Liberty High School   Steffan Ledgerwood
Mathematical Sciences Second Place Using Python To Simulate and Analyze 'Qwirkle' Vivek Mittal-Henkle Oregon Episcopal School   Owen Gross
Mathematical Sciences Third Place Calculus of a Rocket Launch Tyler Mapes Franklin High School   Merritt Sansom
Medicine and Health Sciences First Place A Novel Optical Diagnostic Method for Non-Invasive Detection of Blood Glucose using Reverse Iontophoresis Modulation and a Personalized Neural Network Rohan Ahluwalia Westview High School   Debbie Cooper
Medicine and Health Sciences Second Place Reverse Testing Chemotherapies on Drosophila Models to Determine Protein-Kinase Pathways Affected by Hypertrophic Cardiomyopathy Himani Sood, Aditya Sood Westview High School   Debbie Cooper
Medicine and Health Sciences Third Place A 5th Generation CAR T-Cell: MicroRNA Guided Radiogenetics for T-Cell Engineering Marlee Feltham, Rishima Mukherjee West Linn High School   Nancy Monson
Medicine and Health Sciences Honorable Mention The Strength of a Chicken Ligaments When Pulled at Different Strengths and Angles Madison Carson Oregon Episcopal School   Robert Orr
Microbiology First Place Implications for energy use via methanogenesis in Mars conditions Alexa Montgomery West Salem High School   Jonathan Williams
Microbiology Second Place Harvester ant (Pogonomyrmex barbatus) gut microbiome diversity after exposure to Pyrethrin and Sodium Tetraborate Rachel Cramer Wilsonville High School   Jay Schauer
Microbiology Third Place Mock Martian Atmosphere and Its Affects on Algae Kara Gaiser Oregon Episcopal School   Chad Gilton
Physics and Astronomy First Place Implementing quantum dot qubits in optimized linear quantum computing architectures through evolutionary computational modeling Lucas Braun School of Science and Technology   Melissa Shell
Physics and Astronomy Second Place Light Curve Analysis of Exoplanets of WASP3 Sofia Marin-Quiros Lakeridge High School   Luis Marin
Physics and Astronomy Third Place Shapes of Sound Holes and Their Effect on Timbre of a Vibrating String Nate Strothkamp Oregon Episcopal School   Owen Gross
Plant Sciences First Place Historic Spatial Arrangement and Potential Fire and Disease Risk Reduction of Coastal Forests Sam Hooley Tillamook High School   Clair Thomas
Plant Sciences Second Place Cyanobacteria as a Biofertilizer: Testing the Effects of Anabaena on Plant Growth and Performance Camryn Pettenger-Willey Wilsonville High School   Thomas Schuster

© 2008 Northwest Science Expo System

Website problems? Email nwse@pdx.edu

Powered by Drupal, an open source content management system